Stručna edukacija „Izazovi zaštite djece na internetu“
Autor: Andrea Dubaić Begić, 27. 11. 2017.

Učitelji i stručni suradnici naše škole sudjelovali su na stručnoj edukaciji „Izazovi zaštite djece na internetu“.

O izazovima zaštite djece na internetu govorilo se na konferenciji u Osijeku, 21.studenoga 2017. godine koju je organizirao osječki Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u sklopu projekta sigurnijeg interneta koji sufinancira Europska unija.

Stručna edukacija bila je posvećena izazovima s kojim se suočavaju djeca u neposrednom kontaktu s modernim tehnologijama, odnosno na internetu.

"Online zlostavljanje (cyberbulling) posebno je teško za djecu jer ona te poruke stalno nose u džepu na svojim mobitelima. Potreba za dodatnom edukacijom, a tako i podizanjem svijesti o problemu sigurnosti djece na internetu, proizlazi i iz određenih brojčanih pokazatelja. Primjerice, prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u 2016. godini zabilježen je zabrinjavajući porast kaznenih djela na štetu djece. Lani je u Hrvatskoj u odnosu na 2015. takav oblik nasilja porastao čak 80 posto, a osobito kaznena djela protiv spolne slobode kao i kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta", upozorio je koordinator za podršku i informiranje u Centru; Boris Radanović.

Predavači su bili vrsni poznavatelji područja zaštite djece na internetu; kao što su Tihomir Katulić, doc.dr.sc, koordinator za e-učenje Pravnog fakulteta u Zagrebu, Lucija Vejmelka, doc.dr.sc, čija su područja znanstvenog i stručnog interesa socijalna skrb za djecu i mlade, te područje korištenja modernih tehnologija. Zatim, Zlatan Morić, podatkovni znanstvenik, i predavač na Visokom učilištu Algebra, Vanja Gorjanec, magistra psihologije, Boris Radanović, koordinator za podršku i informiranje Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, čije je predavanje Djeca u digitalnoj džungli, oduševilo svakog pojedinca na skupu.

Lea Liović, pedagoginja