Počinju predupisi u 1. razred osnovne škole!
Autor: Andrea Dubaić Begić, 29. 1. 2018.

Obveznici polaska u osnovnu školu, za školsku 2018./2019. godinu, su djeca rođena u razdoblju od 1. travnja 2011. do 31. ožujka 2012. godine. Predprijave školskih obveznika  zaprimat ćemo od

5. veljače do 16. veljače 2018. godine, telefonskim pozivom

svakim radnim danom od 7.oo-15.oo sati na broj telefona 613-357 (tajništvo škole)

Nakon prijave, roditeljima će na vrijeme biti dostavljen pismeni poziv na kućnu adresu za liječnički pregled u Školskoj medicini (dr. Silva Miškulin) i testiranje psihofizičke spremnosti u školi, po unaprijed određenim terminima.

Važno!

1.)  Zahtjev za prijevremeni upis djeteta u prvi razred (za dijete koje će do kraja tekuće godine navršiti šest godina, a nije školski obveznik) roditelj podnosi Uredu državne uprave (Obrazac 6.) najkasnije do 31. ožujka 2018. godine.  Po uredno podnesenom zahtjevu, Ured će dijete uvrstiti na popis djece za osnovnu školu kojoj dijete pripada prema upisnom području.

2.) Odgoda upisa u 1. razred – Stručno povjerenstvo škole (liječnik/specijalist školske medicine, stručni suradnik pedagog/psiholog/stručnjak edukacijsko-rehabilitacijskog profila te učitelj razredne/predmetne nastave) nakon provedenog postupka utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, može predložiti Uredu državne uprave ili nadležnoj ispostavi odgodu upisa u 1. razred za jednu školsku godinu (Obrazac 4.a) ali isključivo iz opravdanih razloga (Članak 9. stavak 2. Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava („Narodne novine“ broj 67/14).

3.) Za upis djeteta u prvi razred u školu kojoj ne pripada prema upisnom području, roditelj zahtjev podnosi školi u koju želi upisati dijete, a ravnatelj nakon odluke o prihvaćanju molbe to potvrđuje na obrascu zahtjeva. No dijete mora biti pregledano po Stručnom povjerenstvu škole kojoj pripada prema mjestu stanovanja. Upis u drugo upisno područje moguće je samo ako ne izaziva povećanje broja razrednih odjela u osnovnoj školi u koju se upisuje.

4.) Privremeno oslobađanje djeteta od upisa u prvi razred osnovne škole ostvaruje dijete kojemu je zdravlje teško oštećeno, a čiji su roditelji u skladu s posebnim propisima stekli pravo na status roditelja njegovatelja, odnosno dijete koje s obzirom na vrstu, stupanj i težinu oštećenja steklo pravo na skrb izvan obitelji ili pravo na pomoć i njegu u kući. Zahtjev za prijevremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole, roditelj podnosi Uredu državne uprave ili nadležnoj ispostavi (Obrazac 6.) Uz Zahtjev se prilaže medicinska dokumentacija o zdravstvenom i razvojnom stanju, te nalaz i mišljenje jedinstvenog tijela vještačenja.

Navedeni obrasci zahtjeva mogu se naći i na web stranici Ureda državne uprave www.udu-obz.hr, a bit će objavljeni i na web stranici naše škole.

Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djece radi upisa u prvi razred provodit će se prema utvrđenim i oglašenim rasporedima i mora biti okončan najkasnije do 15. lipnja 2018. godine.

U slučaju da dijete ne može pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja u vremenu koje je utvrđeno rasporedom pregleda, roditelj je dužan do 31. svibnja 2018. godine o tome obavijestiti  Stručno povjerenstvo škole kojoj dijete pripada prema upisnom području – koje će utvrditi drugo odgovarajuće vrijeme, a najkasnije do početka godine.

Djeca s već utvrđenim teškoćama u razvoju trebaju pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja radi upisa u 1. razred osnovne škole u vremenu od 1. veljače do 15. travnja 2018. godine kako bi im se pravovremeno odredila programska i profesionalna potpora. (Prilikom prijave uputno je predočiti Nalaz i mišljenje Jedinstvenog tijela vještačenja ili najnoviji specijalistički nalaz)

Nakon provedenih testiranja i utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta (za koje ćete dobiti pisani poziv na kućnu adresu) bit će službeni upis djece 2018./2019. školske godine 11. i 12. lipnja 2018. godine (ponedjeljak i utorak) u vremenu od 8 do 12 sati i od 16 do 19 sati.

Našice, 29. siječnja2018. godine

Ravnateljica: Jasminka Falamić, prof.

Pedagoginja: Lea Liović, mag. pedagogije