„Opasnosti od strujnog udara uz prugu“
Autor: Andrea Dubaić Begić, 20. 2. 2018.

Kako bi se utjecalo na svijest građana te stradavanja na željezničkom području kao i uništavanje željezničke imovine svelo na najmanju moguću mjeru, HŽ infrastruktura već godinama provodi edukativno-preventivne akcije „Vlak je uvijek brži“ i „Stvaraj, ne uništavaj“. Djecu se kroz akcije nastoji upoznati s pravilnim ponašanjem uz prugu, opasnostima od strujnog udara te cijenom vandalizma jer se uništavanjem željezničke imovine posredno ugrožava i sigurnost prometa.

Kad se radi o opasnostima koje prijete od strujnog udara izrađena je brošura „Opasnosti od strujnog udara uz prugu“ kako bi se osvijestilo mlade o opasnostima neovlaštenog kretanja unutar pružne mreže i na željezničkoj infrastrukturi.

U željezničkom prometu električna energija se osim za vuču vlakova koristi i za napajanje raznih komunikacijskih i signalno-sigurnosnih sustava. Zbog toga se električni vodovi nalaze posvuda, ne samo na elektrificiranim prugama. Područje opasnosti u koje se ne smije ulaziti obuhvaća promjer od čak dva metra od svih dijelova mreže pod naponom.

Vrlo je važno zapamtiti da vagon koji stoji parkiran ispod električnih vodova nije mjesto za igru. Unatoč brojnim upozorenjima i zabranama penjanja na vagone, nesreće se nažalost događaju uz sve mjere zaštite koje HŽ Infrastruktura provodi.

Zajednički trebamo utjecati na naše mlade da se čuvaju i vode brigu o svojoj sigurnosti.

Brošura u prilogu

HŽ Infrastrukture

Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Uprava za odgoj i obrazovanje