Izvještaj o aktivnostima provedenim u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta 2018.
Autor: Andrea Dubaić Begić, 8. 3. 2018.

Stvaraj, poštuj i poveži se! Bolji Internet počinje s tobom!

Svake godine u veljači udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan sigurnijeg interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Ove godine organizaciju obilježavanja Dana sigurnijeg interneta 2018. u našoj školi vodile su psihologinja Anja Radaković i profesorica matematike i informatike Irena Turjak uključivši i našu školu u taj veliki projekt koji se u Hrvatskoj provodi u suradnji s Centrom za sigurniji internet (csi.hr), Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu te brojnim drugim partnerima.

Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta najavljeno je učenicima, roditeljima i učiteljima na školskoj web stranici te plakatom u školi. Tijekom cijelog tjedna (od 31. siječnja do 7. veljače 2018.) učiteljice informatike Irena Turjak, Verica Marinović i Sandra Poljak održavale su radionice za učenike, ove godine uključivši i učenike koji inače ne pohađaju izbornu nastavu informatike. Koristile su materijale i aktivnosti predložene u projektu,  kao i vlastite materijale (promotivne videozapise, društvenu igru, materijale za radionicu Povelja o sigurnosti na internetu iz Edukacijskog paketa za učenike te druge kreativne aktivnosti). U ukupno 14 radionica sudjelovalo je 198 učenika. Učitelji u školi putem školske web stranice upoznati su s korisnim edukacijskim materijalima predloženim u Edukacijskom paketu za profesore i roditelje. Učiteljica hrvatskog jezika Dubravka Kruljac provela je radionicu Kako prepoznati lažne vijesti koju je pohađalo 10 učenika Novinarske skupine s ciljem osvijestiti i potaknuti učenika na kritičko propitivanje vjerodostojnosti vijesti i podataka koje čitaju na internetu. Na sam Dan sigurnijeg interneta, u utorak 6. veljače 2018., u školi je učenicima u informatičkoj učionici organizirano i omogućeno rješavanje online internet kviza za djecu i mlade. U rješavanju kviza sudjelovalo je 118 učenika, a učiteljicama informatike u realizaciji ove aktivnosti rado su pomogli i učitelji Branka Burazer, Sanja Portnar, Dubravka Kruljac i Davor Milošević. Učenici su odmah dobili povratne informacije o svom znanju, a visoki postotci pokazali su zavidno znanje naših učenika.

Učenici i učitelji zadovoljni su provedenim aktivnostima. Veselimo se suradnji i iduće godine!

Irena Turjak, prof.

Edukativna_knjizica_-_Dvaput_razmisli.pdf (1.21 MB)