Putovima 132. brigade HV-a Našice
Autor: Andrea Dubaić Begić, 2. 5. 2018.

Učenici 8-ih razreda naše škole išli su u petak 27.travnja 2018. na terensku nastavu u Vukovar kojoj je bila tema Putovima 132. brigade HV-a Našice u Domovinskom ratu - istočna bojišnica od Osijeka do Nuštra i sudjelovanje našičkih dragovoljaca u obrani grada Vukovara.

Prošli smo cijelu bivšu bojišnicu od Ivanovca, Divoša, Nuštra, Bogdanovaca - „Kukuruzni put“- o kojem je nešto rekao zapovjednik obrane Bogdanovaca Ivan Matković Lasta,  te Vukovar.

Krenuli smo od obilaska Vojarne-na Sajmištu gdje nas je primio bojnik Anđelko Batinić,a zajedno s našim  našičkim dragovoljcem  Domovinskog rata Branimirom Jokićem, vukovarskim veteranom  i tajnikom Udruge vukovarskih veterana, održao predavanje o vukovarskim ratnim borbama. Djeca su mogla vidjeti vrlo dojmljiv prikaz koncentracijskih logora Stajićevo i Begejci, te niz naoružanja iz rata.

Nakon toga obišli smo vukovarsku Bolnicu, središte Vukovara, Spomen dom Ovčaru  i samo mjesto masovne grobnice Ovčara, na kojem je svjedočanstva iznio profesor pukovnik Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva bivših logoraša srpskih koncentracijskih logora. Predsjednici razreda tamo su zapalili svijeću i pomolili se za stradale. Uslijedio je obilazak Vukovarskoga groblja na kojem smo mi učitelji i članovi Udruge branitelja Domovinskog rata Ina- Naftaplin KVIN Donji Miholjac odali počast svim žrtvama Domovinskoga rata i zapalili svijeću. Na povratku kući stali smo kod Vodotornja i na Trpinjskoj cesti posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja.

Terenska nastava bila je u organizaciji Udruge branitelja Domovinskog rata Ina- Naftaplin KVIN Donji Miholjac-  tajnika Udruge i voditelja terenske nastave Ivice Kovačevića, umirovljenog pukovnika HV-a Gorana Sokola te naše Škole.

Posjet Vukovaru završio je mišlju da ne smijemo zaboraviti Vukovar i sve žrtve  koje su dale svoje živote za Republiku Hrvatsku.

Našice, 28. travnja 2018.                                             Kristina Fedor, prof.