Psi vodiči – najbolji prijatelji slijepih osoba
Autor: Andrea Dubaić Begić, 18. 10. 2018.

Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa – dana slijepih i slabovidnih osoba – naš grad posjetile su članice Udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet Silver iz Zagreba.

Bilo je to zanimljivo poslijepodne u našemu gradu, a organizator događaja bila je Udruga slijepih Našice. Događaju su prisustvovali učenici 7.c razreda naše škole zajedno s razrednicom Alenkom Taslak, ravnateljicom Jasminkom Falamić i defektologinjom Snježanom Šulentić. U centru smo mogli vidjeti opremljenog i dresiranog psa vodiča – labradora. Psi vodiči slijepim osobama pomažu tako što im svojim kretanjem pomažu u orijentaciji i upozoravaju ih na zapreke.

Također smo mogli čuti sve o procesu obuke pasa vodiča. Tako smo saznali da oni prvo borave u jednoj obitelji sve dok ne započne njihova dresura, a nakon toga odlaze u dom osobe kojoj je potreban pas vodič. Njihov je 'radni vijek' od sedam do deset godina. Imali smo priliku iskusiti kako je zapravo slijepim osobama. Nekoliko nas dobilo je povez na oči, a demonstratorica iz Udruge Silver vodila nas je oko čunjeva na način na koji pas vodič vodi slijepu osobu. Kada bismo osjetili da ona skreće, i mi smo trebali skrenuti.

Dok sam imala taj povez na očima, osjećala sam se nekako uplašeno i nesigurno te sam shvatila kako je zapravo osobama koje ne vide cijeli život. Bilo je to jedno doista poučno iskustvo.

Ana Pavlus, 7.c