14. ožujka - Svjetski dan broja Pi (Pi Day)
Autor: Andrea Dubaić Begić, 15. 3. 2018.

Broj π ili Ludolfov broj matematička je konstanta i definira se kao omjer opsega i promjera kruga. Iracionalan je broj - ne može se zapisati u obliku razlomka, ima beskonačno mnogo decimala, a njegova približna vrijednost iznosi 3,14.

Dan broja π, naši sedmaši sa svojom učiteljicom matematike Irenom Turjak, obilježili su ove godine različitim aktivnostima. Nakon što smo naučili značenje broja π i njegovu primjenu u različitim formulama i zadatcima iz matematike i fizike, proučavali smo i zašto se smatra jednim od najzanimljivijih brojeva u povijesti te od davnina pobuđuje zanimanje ljudi. Saznali smo kako se diljem svijeta obilježava njegov dan. Slušali smo glazbene interpretacije broja π, proučavali povijest broja π primjenom scenarija poučavanja „Lov na priču o broju π“, prema uzoru na Ruđera Boškovića pisali smo pjesme i izreke prema pravilima π jezika, pokušali se prisjetiti što više π riječi (krumπr, πiramida, sπrala, πsmo…), crtali i bojali i tako su nastali likovni prikazi broja π, recitirali decimale broja π, a proslavili smo i rođendan Alberta Einsteina, jednog od najpoznatijih svjetskih fizičara. Ove godine, baš 14.ožujka, napustio nas je i poznati fizičar Stephen Hawking, što će još više povećati simboliku dana broja Pi.

Prvi zapisi o broju π su stari oko 3 650 godina, a prvi matematičar koji se ozbiljno bavio proučavanjem broja π bio je slavni Arhimed i on je točno izračunao vrijednost broja π do druge decimale, no rezultat je zapisivao u obliku razlomka. U današnje vrijeme, uz pomoć moćnih računala, izračunavaju se stalno nove decimale broja π, a trenutni rekord je iz 2016. godine: Peter Trueb na svom je računalu za 105 dana izračunao 22 459 157 718 361 decimalu.

Svjetski rekord u recitiranju decimala broja Pi drži Indijac koji je u nešto više od 17 sati uspio izdiktirati nevjerojatnih 70 030 znamenki. U našoj školi na natjecanju u recitiranju decimala sudjelovalo je 20 učenika sedmih razreda. Najuspješnija u ovoj generaciji sedmaša bila je Mihaela Suk iz 7. b razreda sa zapamćenom 51 znamenkom, a drugi je bio Josip Olij iz 7.d s 42 znamenke. Čestitamo!

Učenice dodatne nastave matematike Lorena Pratljačić, Vanessa Kruljac, Petra Šimić, Clara Maria Šafar, Lucija Kuzminski i Marija Dundović uredile su u predvorju škole pano -  pročitajte zanimljivosti i pridružite nam se iduće godine u obilježavanju Dana broja π!

Irena Turjak, prof.