Državno natjecanje mladih tehničara
Autor: Andrea Dubaić Begić, 16. 4. 2018.

Jubilarno 60. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske održalo se u Poreču od 9. do 12. travnja 2018. pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića i Vlade RH. Natjecanje je provelo MZOS, AZOO i Hrvatska zajednica tehničke kulture.

Učenica naše škole Marija Poljak (8.b) osvojivši prvo mjesto na županijskom natjecanju pozvana je među 254 mlada tehničara - učenika osnovnih škola od 5. do 8. razreda koji svoje kompetencije usvajaju u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture.

Mladi tehničari natjecali su se u jednom od dvanaest područja tehničke kulture: maketarstvo i modelarstvo, graditeljstvo, obrada materijala, strojarske konstrukcije elektrotehnika, elektronika, robotika, automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, radiokomunikacije te robotsko spašavanje žrtve. Marija se natjecala u području robotike.

Natjecanje se odvijalo u tri dijela: pisane provjere znanja, izrade tehničke tvorevine – praktični rad što se ostvaruje rukovanjem različitim strojevima, alatima i priborom, izborom i obradom materijala, sastavljanjem i programiranjem sklopovlja, pri čemu mladi tehničari izrađuju tehničku tvorevinu prema zadanoj dokumentaciji te predstavljanje pred ocjenjivačkim povjerenstvom.

Sudjelovanje Marije na ovom državnom natjecanju je veliki uspjeh za našu školu koja je od prošle godine postala Centar tehničke kulture u okviru kojeg se osim ostalih, provode radionice robotike i automatike koje vodi Marijina mentorica Sandra Poljak.