KUTAK
Škola u novom ruhu
Autor: Andrea Dubaić Begić, 13. 12. 2019.

Obnavlja se prostor škole za ugodniji boravak svih učenika i djelatnika

Škola u novom ruhu

Od početka školske godine uočili smo brojne ekipe majstora koji izvode radove u unutrašnjem prostoru školske zgrade i na vanjskom pročelju. Iako je prošlo gotovo cijelo polugodište, radovi su još uvijek u tijeku, a o obnovi i novom izgledu naše škole upitali smo našu ravnateljicu Jasminku Falamić.

Poštovana ravnateljice, možete li nam nešto više reći o obnovi i preuređenju školske zgrade?

Dobro ste primijetili , već nekoliko puta slali smo obavijesti i upozorenja učenicima da se unutar  i izvan škole odvijaju radovi. Ono što se događa izvan škole je energetska obnova zgrade škole koju financira Osječko-baranjska županija. Riječ je o velikom projektu koji je vrijedan preko 3 milijuna kuna, a njime će se zapravo uštedjeti na grijanju. Oko škole se postavljaju skele, postavlja se velika izolacija, zamijenit će se prozori tamo gdje su prozori dotrajali. Postavlja se izolacija na krovištu. Škola će dobiti novi izgled jer ćemo imati novu boju fasade, zapravo dobivamo dvije velike važne stvari: uštedu potrošnje plina i lijep osvježen izgled škole.

Možete li nam nešto reći o unutrašnjim radovima?

Što se tiče unutrašnjih radova, u tijeku je obnova sanitarnih čvorova u dijelu gdje je predmetna nastava. To također financira naša Osječko-baranjska županija. Radovi će biti gotovi do Božića, do kraja ove godine. Sve će biti kompletno obnovljeno, sanitarni čvorovi, na gornjem i donjem dijelu. Mislim da ćete biti zadovoljni izgledom i higijenskim uvjetima škole. Svi ovi radovi namijenjeni su poboljšanju kvalitete škole.

Zašto je došlo do uređenja parka oko škole i rezanja grana s drveća?

S jedne strane kada su se postavljale skele oko škole, primijetilo se da su stabla, posebno borovi, nanijeli dosta štete jer su posađeni jako blizu zgrade i puna grana dodiruje zidove i fasadu. Bojimo se da će to sada nanijeti štetu i obnovljenoj fasadi. S druge strane iglice su opadale u oluke te su ih zatvorile i nanijele još veću štetu. Posljedica je  prokišnjavanje u učionice, zato se one moraju zamijeniti. Zbog tih razloga smo sasjekli donje grane, ostavili smo gore krošnje, ali dugoročno morat ćemo ukloniti neka stabla jer svako stablo kao i svako živo biće, ima svoj životni vijek. Stabla oko naše škole stara su oko 50 godina, zasađena su kada je izgrađena škola. Neka od tih stabala imaju lijepe razgranate krošnje, neka su stabla dotrajala i zbog sigurnosti djece  morali smo nekim stablima  izrezati grane, a neka smo morali jednostavno odsjeći. Kada završi energetska obnova, kad se uklone skele, obnavljat ćemo  vrt i školsko dvorište.

Za kraj, kakvi su daljnji planovi?

Kada ovi navedeni radovi završe, nastojat ćemo urediti stepenice i malo igralište kod dvorane, gdje je fontana. Planiramo taj dio popločiti kako bismo povećali prostor igrališta za dječje društvene igre. U lijepom i obnovljenom prostoru ugodnije se osjećaju učenici i svi djelatnici.

Tena Ladnjak, Marija Panjković, 7.a

Ravnateljica Jasminka Falamić i učiteljica likovne kulture Sanja Portnar biraju boju za pročelje školske zgrade.