Susret Dječjih vijeća Hrvatske u Velikoj Gorici
Autor: Andrea Dubaić Begić, 4. 10. 2019.

Dana 3. i 4. listopada 2019. godine, održao se 15. Susret Dječjih vijeća Hrvatske. Domaćin ovogodišnjeg 15. Susreta Dječjih vijeća Hrvatske bilo je Dječje gradsko vijeće Grada Velike Gorice. Tema ovogodišnjeg Susreta bila je „Kako i zašto učiti o medijima?“, a cijelo druženje započelo je otvaranjem i javnim panelom u četvrtak, 3. listopada 2019. godine u 10.00 sati. Ovogodišnji susret Dječjih vijeća organiziran je u znaku 20 godina akcije „Gradovi i općine-prijatelji djece“ i 30 godina Konvencije UN-a o pravima djeteta. U ovom susretu sudjelovalo je i naše Dječje gradsko vijeće Grada Našica, sa svojim predstavnicima iz sve tri škole. Naši predstavnici Grada bili su dječji vijećnici Marko Minarik, OŠ Ivan Brnjik Slovak Jelisavac, Dorotea Horvat, OŠ kralja Tomislava Našice i Gabrijela Sarajlić, OŠ Dore Pejačević Našice te njihova povjerenica Sanela Mandić Vidaković, pedagoginja OŠ Dore Pejačević Našice.

Sanela Mandić Vidaković, pedagoginja

Učenici su mogli mnogo toga naučiti i osvijestiti neke opasnosti medija za koje možda nisu znali. Sveprisutnost medija u različitim aspektima društvenog života urodila je i nizom socioloških, psiholoških i komunikacijskih istraživanja koja nastoje rasvijetliti ulogu masovnih medija u suvremenom društvu, a pogotovo životu djece. Masovni mediji zauzimaju istaknuto mjesto u svakodnevnom životu djece te je jako bitno ukazati koje su  prednosti, a koje opasnosti te kako se ponašati u situacijama u kojima su možda žrtve određenih internetskih stranica i ostalih medijskih sadržaja. Također je vrlo bitno ukazati djeci mogućnosti rješavanja nastalih problema i sve osobe i organizacije kojima se mogu obratiti za pomoć.