3. kolo Croatian Makers lige
Autor: Andrea Dubaić Begić, 20. 2. 2020.

U srijedu 19. veljače 2020. u OŠ Dore Pejačević Našice održano je treće kolo Croatian Makers lige, natjecanja u edukacijskoj robotici i programiranju s mBot robotima za djecu osnovnoškolske dobi. Cilj Lige je uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu djece.

Sudjelovalo je 8 ekipa koju čine 4 učenika i mentor iz OŠ Dore Pejačević Našice, OŠ kralja Tomislava Našice, OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci, OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica, OŠ Ivane Brlić Mažuranić Orahovica, Društvo naša djeca Našice, Hrvatska narodna knjižnica i čitaonica Našice te Zajednice tehničke kulture Grada Našica.

Ovo natjecanje se održava na 28 lokacija u Hrvatskoj, a sudjelovalo je više od 1000 natjecatelja u 280 ekipa. Koordinator natjecanja za regiju Našice je učiteljica Sandra Poljak.

U ovoj školskoj godini Croatian Makers liga se održava pod temom “Putovanje svemirom”. Natjecatelji programiraju robote koji predstavljaju svemirske letjelice te se susreću sa zadacima i poteškoćama u lansiranju, putovanju svemirom, prolaskom kroz polja asteroida, posjetu svemirskoj postaji te dolaskom na drugi planet. Učenici su programirali mBot robote koje je IRIM  (Institut za razvoj i inovativnost mladih) donirao svim uključenim ustanovama u ovaj projekt.