Dan edukacijskih rehabilitatora
Autor: Andrea Dubaić Begić, 1. 3. 2021.

Dan edukacijskih rehabilitatora obilježava se 1. ožujka.

Edukacijski rehabilitator (stari naziv defektolog prije 1998. g.) je stručnjak koji obavlja reguliranu, edukacijsko-rehabilitacijsku djelatnost u cilju unapređivanja funkcionalnih sposobnosti i razvoja individualnih potencijala, stjecanja akademskih i socijalnih znanja i vještina, profesionalnog osposobljavanja/rehabilitacije, unapređenja životnog okruženja i kvalitete života ciljane populacije.

Ciljana populacija edukacijskog rehabilitatora su djeca s neurorazvojnim čimbenicima rizika i simptomima rizika; djeca, mladi i odrasle osobe s: intelektualnim teškoćama, teškoćama učenja, ADHD-om, poremećajem iz spektra autizma (PSA), višestrukim teškoćama, motoričkim poremećajima, kroničnim bolestima, teškoćama vizualne percepcije; slijepa, slabovidna i gluhoslijepa djeca, mladi i odrasli; kao i njihovo okruženje.

Biti edukacijski rehabilitator znači, uz stručnost, njegovati empatiju i humanost, biti pun entuzijazma te pronalaziti zadovoljstvo i u najmanjim pomacima nabolje. To je iznimno hvalevrijedan i zasigurno težak posao kojim edukacijski rehabilitatori utječu na ostvarenje boljeg i kvalitetnijeg društva u cijelosti.

Snježana Šulentić, edukacijski rehabilitator