MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE MOČVARA I MOČVARNIH STANIŠTA
Autor: MIHAELA ZEC, 3. 2. 2020.

Povodom Međunarodnog dana zaštite močvare i močvarnih staništa koji se obilježava 2. veljače u svim državama svijeta, zadrugari sekcije Mladi ekolozi uredili su pano kako bi ukazali učenicima na važnost očuvanja prirodnih ekoloških sustava za čovjeka.

Močvarna staništa su prijelaz između stalnih vodenih površina i suhih područja.

Močvare su veoma važne zbog svojih ekoloških svojstava, funkcija i gospodarskih vrijednosti, a ubrajaju se među najugroženije ekosustave zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih resursa. Uz sve imaju i krajobrazne, ekološke i kulturno-povijesne vrijednosti.

Od početka 20. stoljeća do danas, nestalo ih je čak 65%.

U iranskom gradu Ramsaru, 2.veljače 1971.godine, donesena je Konvencija o zaštiti vlažnih staništa. Konvencija je nastala kao plod borbe za zaštitu močvarnih područja.

Hrvatska je potpisnica konvencije od 1991. godine. Na ramsarski popis uvršteno je pet zaštićenih područja u Republici Hrvatskoj koja zauzimaju oko 7 % ukupne površine Republike Hrvatske. Velika močvarna područja su Crna Mlaka, Donji tok Neretve, Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje.

Mihaela Zec, učiteljica prirode i biologije