preskoči na sadržaj

Osnovna škola Dore Pejačević Našice

Login
UPISI U 1. RAZRED

DIGITALNI HERBARIJ

      Digitalni herbarij-

       Priroda se budi

PROJEKTI

     

   ŠKOLSKI JELOVNIK

  

 

   

Priloženi dokumenti:
Kratak opis projekta- za WEB.docx

OTVORENA VRATA

       20. PROSINCA 2023.

VRT BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI

ZIMSKI STEM VRT

eTwinning škola

NAŠA ŠKOLA NOSI IME:

            

MEĐUNARODNI PROGRAM

            

ZAŠTITA U SLUČAJU POTRESA

TU SMO ZA VAS!

 

 

    VIRTUALNA KNJIŽNICAsmiley

     NOVINARSKI KUTAK

KORISNO

           

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

ŠKOLSKI DOKUMENTI

 

PRAVILNICI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Matematički ožujak s brojem pi
Autor: Andrea Dubaić Begić, 14. 3. 2022.

Učenici sedmih razreda naše škole s učiteljicom matematike Irenom Turjak i ove su godine zanimljivim aktivnostima proslavili Dan broja pi (Pi Day) koji se širom svijeta obilježava 14. ožujka. Istoga dana obilježili smo i Međunarodni dan matematike (International Day ofMathematics) koji je na poticaj UNESCO-a utemeljen 2019. godine zbog važnosti matematike u znanosti i svakodnevnom životu. Tema Međunarodnog dana matematike prošle je godine bila „Mathematics for a Better World“,a ove je „Mathematics Unites


Broj π ili Ludolfov broj matematička je konstanta i definira se kao omjer opsega i promjera kruga. Iracionalan je broj, ne može se zapisati u obliku razlomka, ima beskonačno mnogo decimala, a njegova približna vrijednost iznosi 3.14.

Značenje broja pi, jednog od najzanimljivijih brojeva u povijesti, matematičari su proučavali još od antičkih vremena, a naši sedmaši naučili su primjenjivati ga u različitim formulama i zadatcima iz matematike i fizike. No okušali su se i u drugim aktivnostima kojima zaljubljenici u broj pi obilježavaju taj dan. O povijesti broja pi učenici su izradili slikovite prezentacije, prisjetili se slavnog Arhimeda koji je pi zapisivao pomoću razlomaka jer stari Grci nisu poznavali decimale, a po uzoru na Ruđera Boškovića pisali su pjesme i izreke prema pravilimapi jezika. Proslavili su rođendan Alberta Einsteina (14.3.1879.), jednog od najpoznatijih svjetskih fizičara, te se prisjetili odlaska poznatog fizičara Stephena Hawkinga (14.3. 2018.).Slušali su glazbene interpretacije broja pi, stvarali likovne prikaze broja pi i pokušali se prisjetiti što višepi riječi. Saznali su i da se, uz pomoć moćnih računala, izračunavaju stalno nove decimale broja pi, a rekord iz 2016. godine od oko 22 bilijuna decimala srušenje 2019. godine kada je Japanka Emma HarukaIwao postavila novi rekord izračunavši 31 bilijun decimala broja pi uz pomoć Googleove usluge Oblak. Za računanje je bilo potrebno 170 TB podataka, 121 dan te 25 virtualnih računala.

Jedan od najzanimljivijih i najtežih načina obilježavanja dana broja pi je i recitiranje decimala broja pi napamet. Službeni svjetski rekord u recitiranju decimala broja pi drži Indijac koji je u nešto više od 17 sati uspio izdiktirati nevjerojatnih 70 030 znamenki. U našoj školi na natjecanju u recitiranju decimala broja pi ove je godine najuspješnija bila učenica Lorena Bošnjak iz 7.a razreda sa zapamćenih čak 115 znamenki, a drugi je bio Niko Devald iz 7.d s 52 znamenke. Čestitamo!

Pročitajte zanimljivosti o broju pi na panou koji smo uredili u predvorju škole, potražite i sami informacije na internetu i pridružite nam se iduće godine u obilježavanju Dana broja pi!

Irena Turjak, učiteljica matematike





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju