TIJEKOM OVE NOVONASTALE SITUACIJE,
MATERIJALE VAM SVAKI DAN
PRIPREMA VAŠA STRUČNA SLUŽBA!
« Svibanj 2022 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
U ovom eTwinnig projektu sudjelovali su učenici 7. c razreda koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog jezika, a projekt je u našoj školi vodila ravnateljica Jasminka Falamić i učitelj njemačkog jezika Marko Šteko. Projekt je pokrenula Natalia Kur, učiteljica njemačkog jezika iz Poljske. Cilj projekta je naučiti pisati čestitku na njemačkom jeziku, proširiti rječnik i kako se slavi Božić u drugim zemljama. Tako je i jezik komunikacije svih sudionika je bio njemački. Projekt se temelji na integriranom pristupu učenja, razvoju vještine komunikacije na stranom jeziku, razvoju praktičnih, digitalnih i socijalnih vještina, istraživanju kulturne baštine svog kraja i upoznavanju običaja naroda diljem Europe.
Učenici 5.d razreda, zajedno s ravnateljicom Jasminkom Falamić te učiteljicom likovne kulture Sanjom Portnar i glazbene kulture Mirjanom Šutalo Vulić, tijekom prvog polugodišta sudjeluju u eTwinning projektu – Christmas in a shoebox.
Osim naših učenika, u projektu sudjeluju i učenici iz Slovenije, Poljske, Finske, Francuske, Portugala, Češke, te učenici iz još dvije hrvatske škole.
Cilj projekta je upoznavanje božićne tradicije svoje zemlje i drugih zemalja, razvijanje međusobnog razumijevanja i suradnje te unaprjeđenje socijalnih vještina i jezičnih kompetencija.
Nakon uvodnog predstavljanja škola, krenuli smo u izradu božićnih čestitki, božićnih ukrasa od papira, naučili smo kako se rade medenjaci te keramički ukrasni magneti. Uz ove poklone, u božićne kutije za naše nove prijatelje smo priložili i recept za medenjake preveden na engleski jezik, te notni zapis hrvatske tradicijske pjesme Svim na zemlji. Početkom prosinca, naše božićne kutije su otputovale u škole diljem Europe, a nama su počele pristizati njihove božićne kutije. Svoje aktivnosti u ovom projektu smo predstavili na panou u holu škole putem eTwinning događaja "Christmas in a shoebox''. Sredinom prosinca smo sudjelovali u videokonferenciji s učenicima iz Slovenije, na kojoj nam se pridružila i učiteljica engleskog jezika Alenka Taslak. Kroz opušteni razgovor i druženje, pričali smo o slavonskim božićnim običajima, a saznali smo i niz zanimljivosti o božićnim običajima u Sloveniji. Uz pratnju naših tamburaša, Ivora i Antu, otpjevali smo učenicima iz Slovenije hrvatsku tradicijsku pjesmu Svim na zemlji mir, veselje.
Tijekom siječnja ćemo sudjelovati na završnoj videokonferenciji u kojoj će sudionici projekta razmijeniti svoje dojmove o provedenom projektu. Naši dojmovi su za +5.
Učenici 5.d razreda i razrednica Mirjana Šutalo Vulić
Učenici 6.d razreda tijekom školske godine 2020./2021. sudjeluju u eTwinning projektu pod nazivom Cultural Exchange.
Razvijanje svijesti o kulturi i sudjelovanje u aktivnostima koje tu svijest razvijaju predstavlja temelj za stvaranje jakog identiteta. Rado predstavljamo svoju zemlju i svojom kreativnošću prenosimo poruku drugim zemljama o sebi, tradiciji i običajima te kulturnom naslijeđu.
U projektu sudjeluju učenici i učitelji iz Italije, Turske, Rumunjske i Hrvatske. Voditeljice projekta u našoj školi su učiteljica engleskog jezika, Katarina Graovac i učiteljica glazbene kulture, Mirjana Šutalo Vulić.
Zadane teme koje obrađujemo se izmjenjuju mjesečno, a do sada smo predstavili sebe, svoj grad, svoju školu te božićne i novogodišnje običaje. Učiteljica glazbene kulture je uvježbala s cijelim razredom pjesmu Narodi nam se te smo na taj način prikazali i glazbeni izričaj u Hrvatskoj u božićno vrijeme.
Učenici Sara Wolf, Niko Devald i Fran Repinc pripremaju priloge, a osim vještine pisanja i stvaranja priče na zadanu temu na engleskom jeziku, učenici razvijaju i informatičku pismenost koristeći digitalne alate te prilažući radove na eTwinning stranicu. Pripremili smo i digitalnu knjigu s tradicijskim receptima koju će svi sudionici uređivati i prilagati svoje recepte.
U sljedećim mjesecima bavit ćemo se temama iz različitih područja društvenog i kulturnog života. Prikazat ćemo život zimi u našim krajevima. Predstavit ćemo umjetničko djelo našeg slikara. Sastavit ćemo svoju listu vrijednosti - naše su vrijednosti ono što pričamo, osjećamo i kako djelujemo u svakodnevnim situacijama. Na kraju ćemo jednu temu posvetiti proljeću, buđenju nade, nove snage i obnovljene energije.
U ovome vremenu online nastave i ograničenih susreta mogli smo naići na brojne zapreke u radu i suradnji, no suradnja i interakcija nam nije lošija – čak naprotiv! Učiteljica i učenici su umreženi i to nam daje priliku da u svako doba možemo izmijeniti mišljenje, prijedlog, tekst, fotografiju i konačni uradak koji postavljamo na stranicu našeg projekta iz udobnosti svojih domova.
Katarina Graovac, učiteljica engleskog jezika
Učenici 6.c razreda OŠ Dore Pejačević Našice, zajedno s učiteljicama likovne kulture – Sanjom Portnar, engleskog jezika – Alenkom Taslak i glazbene kulture – Mirjanom Šutalo Vulić, predstavili su 25.11.2020. učenicima i djelatnicima škole, svoje aktivnosti u međunarodnom eTwinning projektu Happy Birthday, Beethoven. Putem ovog projekta učenici zajedno s vršnjacima iz desetak europskih zemalja sudjeluju u obilježavanju 250. obljetnice rođenja Ludwiga van Beethovena.
Projekt je započeo u siječnju i traje do kraja 2020. godine. Istog dana učenici su sudjelovali i u videokonferenciji sudionika projekta na kojoj su dogovorene završne aktivnosti. Jedna od završnih aktivnosti u projektu će biti i izrada digitalnih rođendanskih čestitki – najuspješnije ćemo poslati u Beethovenovu rodnu kuću u Bonnu te u muzej Ludwiga van Beethovena u Beču. Sredinom prosinca svi učenici će sudjelovati u završnoj videokonferenciji i kvizu putem kojega će pokazati koliko su naučili o Beethovenovom glazbenom stvaralaštvu.
Mirjana Šutalo Vulić, učiteljica glazbene kulture
Učiteljice Danijela Horvat i Dubravka Kruljac uključile su svoje učenike koji pohađaju novinarske skupine u eTwinning projekt Smiješak, snima se - mala škola filma.
Projekt je osmišljen kao razmjena iskustava među učiteljima, a pokrenule su ga učiteljice Ivana Ostriči i Vesna Kovačević Tomić iz OŠ kralja Tomislava iz Našica te učiteljica Marijana Dostal iz OŠ Bogumila Tonija iz Samobora.
Učenici će postupno, iz mjeseca u mjesec, sudjelovati u kreativnim izazovima na temu Ostani zdrav i pri tome usvajati vještine fotografiranja i snimanja kamerom i pametnim telefonom. Projekt će trajati tijekom cijele školske godine, a sve lekcije, izazovi i radovi bit će objavljeni na stranici projekta koja će kasnije poslužiti kao priručnik za kurikulum filmskih i medijskih skupina.
Mali novinari, sudionici ovog projekta, osim praktičnih vještina fotografiranja i snimanja te medijske kulture razvijat će suradničko učenje, kreativno izražavanje te aktivan istraživački pristup u radu.
Jakov Barić, 6.b
U sklopu e-twinning projekta „Ja i sva moja lica“, a povodom obilježavanja Svjetskog dana ljubaznosti učenici 7.d razreda sa svojom razrednicom sudjelovali su u radionici „Širimo ljubaznost“. Na satu razrednika razgovarali su o ljubaznosti, navodili načine kako mogu biti ljubazni jedni prema drugima te su izradili razrednu lepezu s primjerima ljubaznog ponašanja.
U nastavku pogledajte kako im je bilo i što su novo naučili.
Aktivnost u sklopu etwinning projekta „Ja i sva moja lica“je izrada razredne maskote.
Učenici su uz opise nekoliko životinja odabrali onu koja ih najbolje opisuje i pronašli su sliku te životinje. Nakon toga, slike smo izrezali i zalijepili u siluetu čovjeka.
TAKO JE NASTALA NAŠA RAZREDNA MASKOTA BRUNO. 😊
Anja Radaković, psihologinja
Ove školske godine naša škola priključila se još jednom eTwinning projektu pod nazivom "Me, Myself & I" ("Ja i sva moja lica"). Projekt je nastao s ciljem promoviranja važnosti i brige za dobro mentalno zdravlje djece i mladih. Kroz projekt će se potaknuti učenike na prepoznavanje vlastitih emocionalnih stanja, kvalitetnu komunikaciju s bližnjima, suradnju i traženje podrške u vlastitoj zajednici. Učenici će učiti o mentalnom zdravlju, primijeniti trenutno iskustvo kao i učiti o mentalnom zdravlju kroz različite i zanimljive aktivnosti. Također, učenici će imati priliku surađivati s učenicima iz drugih škola, čuti primjere dobre prakse i prihvatljive obrasce ponašanja koji doprinose očuvanju mentalnog zdravlja.
Cilj je kroz različite aktivnosti, istraživanje i poučavanje djecu potaknuti na korištenje vlastitih kapaciteta i sposobnosti za uspješno rješavanje eventualnih prepreka i izazova. Projekt će se usmjeriti na jačanje socijalnih odnosa među vršnjacima, traženje dostupne podrške u vlastitoj zajednici kao i na važnost komunikacije o eventualnom narušenom funkcioniranju jer su djeca tijekom školovanja (pubertet, adolescencija) izložena brojnim stresorima i emocionalno su osjetljiva. Komunikacijom i suradnjom s drugim školama partnerima, učenici će imati priliku pokazati vlastite dobre strane, provjerene obrasce ponašanja koji im doprinose u očuvanju mentalnog zdravlja, kao i primijeniti i implementirati iskustva svojih vršnjaka.
Autori projekta su učitelj informatike Goran Podunavac iz OŠ Popovac i psihologinja Marija Jurić iz OŠ Drenje.
U našoj školi aktivnosti će s učenicima provoditi Sandra Tolj Glavaš, nastavnica tjelesne i zdravstvene kulture, Sanela Mandić Vidaković, stručni suradnik psiholog, Snježana Šulentić, edukacijski rehabilitator i Anja Radaković, stručni suradnik psiholog.
Projektne aktivnosti bit će objavljene na TwinSpace stranici projekta "Me, Myself & I". Dosad se za sudjelovanje u projektu prijavilo preko 100 učitelja iz osam europskih država (Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Finske, Italije, Rumunjske, Slovačke, Srbije i Turske)
Anja Radaković, psihologinja