Međunarodni dan engleskoga jezika; Svjetski dan knjige i autorskih prava
Autor: Alenka Taslak, 25. 4. 2023.

Međunarodni dan engleskoga jezika obilježava se svake godine 23. travnja, jer se, prema nekim izvorima, baš toga 23. travnja rodio i umro najveći engleski pisac William Shakespeare.

Koliko dugo se već obilježava Dan engleskoga jezika?

Ne dugo. Tek 13 godina. Počeo se obilježavati 2010. godine.

Kako je sve započelo?

Na inicijativu UN-ova Odjela za globalne komunikacije prema kojoj svi službeni jezici koji se govore unutar te organizacije trebaju imati svoj dan (arapski jezik – 18. prosinca, kineski jezik – 20. travnja, engleski jezik – 23. travnja, francuski jezik – 20. ožujka, ruski jezik – 6. lipnja te španjolski jezik također 23. travnja).

Međunarodni dan engleskoga jezika obilježava se na različite načine u cijelom svijetu s ciljem promicanja multijezičnosti i kulturne raznolikosti.

Na isti datum obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava. UNESCO kao UN-ova organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu želi svakoga, a posebno mlade, potaknuti na čitanje te promicati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava.

Učenici naše škole su od 17. do 24. travnja 2023. zajedno s učiteljicama Alenkom Taslak, Danijelom Horvat i Dubravkom Kruljac na satima razrednika te tijekom izvannastavnih aktivnosti (Novinarska skupina i Klub čitatelja knjige)  provodili različite aktivnosti kojima su obilježili Međunarodni dan engleskoga jezika te Svjetski dan knjige i autorskih prava.

Učenici 7. c razreda saznali su od koje se godine obilježava Međunarodni dan engleskoga jezika, zašto se obilježava baš 23. travnja te na čiju je inicijativu pokrenut sam događaj. Upoznali su se s osnovnim činjenicama o tome tko je bio William Shakespere te su proučili njegovu dramu Hamlet kako bi pripremili pitanja za raspravu za druge učenike. Zajedno sa svojom razrednicom Alenkom Taslak, u suradnji s učenicima iz Osnovne škole Franje Krežme iz Osijeka (učiteljica Ksenija Rumora) i učenicima iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“  (učiteljica Ivana Hrastović Mandarić) pripremili su, osmislili i organizirali javni događaj na županijskoj razini. Učenici iz Đakova pročitali su svoje pjesme koje su napisali na engleskom jeziku. Učenici iz Osijeka predstavili su život i djelo Williama Shakespeare, a učenici iz Našica ukratko su predstavili Shakespearovu dramu Hamlet. Tako su potaknuli raspravu na temu „osveta“. Svi su se učenici aktivno uključili u raspravu i analizu Hamletovih postupaka. Dio snimke događaja možete pogledati na poveznici https://flip.com/2237f804 (nakon otvaranja poveznice potrebna je registracija gmailom).

Učenici iz Našica pripremili su pano u holu svoje škole kako bi informirali druge učenike, djelatnike te sve posjetitelje o Međunarodnom danu engleskoga jezika, ali i o autorskim pravima jer su na satima razrednika naučili da postoji šest vrsta Creative Commons licenca, a o toj su temi zajedno s razrednicom Alenkom Taslak izradili Kahoot kviz koji možete odigrati na poveznici https://bit.ly/CreativeCommonsKahoot .

Mali novinari i ljubitelji knjige sa svojim su učiteljicama Danijelom Horvat i Dubravkom Kruljac proučavali sadržaje vezane uz knjigu, važnost čitanja te statusu knjige u suvremenom digitalnom svijetu. Istraživačkim radom prikupili su zanimljivosti o obilježavanju Međunarodnoga dana dječje knjige, Svjetskom danu knjige i autorskih prava te Danu hrvatske knjige, a o svojim su spoznajama novinari snimili i kraći videouradak.

Tijekom nastave hrvatskoga jezika izrađivali su plakate kojima pozivaju posjetitelje na zamišljenu kostimiranu zabavu povodom Svjetskoga dana knjige. Osmislili su prigodan program, jelovnik i zabavne sadržaje vezane uz odabrano književno djelo ili tematiku. Potom su svoje plakate predstavili ostalim učenicima u razredu te su birali nabolje osmišljen plakat. Na ovoj poveznici možete vidjeti primjer predstavljanja plakata za zabavu na temu djela o Harryju Potteru: https://flip.com/s/JEmTXgfDANX7

Učenici su izrađivali naslovnice knjiga imajući na umu slogan Posegni za dobrom knjigom, a rezultate svojega rada izložili su na prigodnom panou u predvorju škole.