Europski dan jezika, 26.9.2023.
Autor: Alenka Taslak, 29. 9. 2023.

I ove godine od 25. do 29. rujna učenici naše škole obilježili su već tradicionalno Europski dan jezika. Zajedno s učiteljicama Alenkom Taslak, Mirjanom Šutalo Vulić, Danijelom Horvat, Dubravkom Kruljac i Senkom Lak proveli su raznovrsne aktivnosti. U suradnji s učenicima i učiteljicom Ivanom Hrastović Mandarić iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Đakovo, s učenicima i učiteljicom Patricijom Hercog iz Osnovne škole Hinka Juhna Podgorač te učenicima i učiteljicom Ksenijom Rumorom iz Osnovne škole Franje Krežme Osijek učenici i učiteljice naše škole pripremili su, sudjelovali i organizirali javni događaj vezan uz obrazovanje na županijskoj razini. Sve aktivnosti snimljene su i podijeljene u Microsoftovom alatu Flip.

Pripremne aktivnosti u našoj školi započele su na satovima engleskoga i hrvatskoga jezika, izvannastavnih aktivnosti i dodatne nastave iz engleskoga jezika.

Na satovima engleskoga jezika učenici su s učiteljicom Alenkom Taslak na zabavan način utvrdili svoje poznavanje zastava europskih zemalja. Također su se  predstavljali na stranim jezicima te su ovaj tjedan iskoristili za ponavljanje već naučenih te učenje novih izraza na nekomu od jezika koje do sada nisu znali. Na satovima dodatne nastave iz engleskoga jezika učenici su izrađivali straničnike s izrekama na engleskome i njemačkom jeziku.

Na satovima glazbene kulture učenici su s učiteljicom Mirjanom Šutalo Vulić zapjevali pjesmu „Hej, hello, bon jour, guten Tag!“. Kroz pjesmu u kanonu i pokret, naučili su kako se pozdravlja na nekoliko stranih jezika.

Na satovima hrvatskoga jezika te u okviru izvannastavnih aktivnosti učenici su s učiteljicama Danijelom Horvat i Dubravkom Kruljac učili glagoljicu, pisali svoja imena na glagoljici te izrađivali straničnike na glagoljici. S učiteljicom Senkom Lah učenici su u okviru izvannastavne aktivnosti dramske skupine vježbali jezikolomce.

Učenici i učiteljice su zajedno uredili pano u holu škole kako bi sve ostale učenike, djelatnike i posjetitelje škole informirali o Europskom danu jezika.

Javni događaj organiziran je 26.9. (utorak) kada su učenici naše škole posjetili HNK u Osijeku gdje su gledali komičnu operu na talijanskom jeziku „Ljubavni napitak“. Vrijeme prije početka opere učenici i učiteljice iskoristili su kako bi informirali prolaznike o danu koji se obilježava. Uz kratak razgovor saznali su koje jezike govore prolaznici te ih naučili kratke pozdrave na nekim jezicima europskih zemalja. U ovoj aktivnosti pridružili su nam se učenici i učiteljica Ivana Hrastović Mandarić iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Đakovo.

S predstavnicima HNK-a u Osijeku dogovorili smo kako će učenici zajedno s glumcima u pauzi između činova opere obilježiti Europski dan jezika. Priložene slike govore više od tisuću riječi o tome koliko su ne samo učenici, nego i glumci uživali u suradnji. Kao znak pažnje i zahvalnosti za ovo jedinstveno iskustvo učenici naše škole poklonili su glumcima straničnike s izrekama na engleskom i njemačkom jeziku te straničnike s nazivom opere „Ljubavni napitak“ i imenom skladatelja Gaetana Donizettija na glagoljici. Straničnike su izrađivali učenici naše škole zajedno s učiteljicama Alenkom Taslak i Danijelom Horvat. Ovo posebno iskustvo obilježavanja Europskog dana jezika ostat će dugo, dugo u našim sjećanjima, a svoju radosti dijelimo s Vama.

Sve navedene aktivnosti možete pogledati na poveznici  https://flip.com/272c368f (nakon otvaranja poveznice potrebna je registracija gmailom).