Globalno povezivanje učenika kroz igru i učenje
Autor: Alenka Taslak, 15. 11. 2023.

Učenici naše škole su s učiteljicom Alenkom Taslak i ove godine sudjelovali u Skype-a-Thonu, virtualnom povezivanju škola iz cijeloga svijeta. Ovogodišnji maraton Skype susreta održan je 14. i 15. studenoga 2023. godine, a organiziran je na inicijativu učitelja koji su prijašnjih godina tradicionalno sudjelovali u ovakvom načinu suradnje.

Skype-a-thon je za naše učenike predstavljao priliku za učenje putem virtualnog povezivanja. Razgovarajući s vršnjacima iz različitih dijelova svijeta, naši su učenici iz prve ruke imali priliku upoznati različite kulture, jezike i običaje. Ova dragocjena iskustva su im pomogla da bolje razumiju svijet u kojem žive i razviju globalnu perspektivu. Na ovaj način možemo stvoriti bolje obrazovno iskustvo za naše učenike i oblikovati buduće generacije koje će cijeniti i poštivati različitosti. Veselimo se novim prilikama za suradnju i učenje.

Učenici 5.c razreda ostvarili su uspješnu suradnju s vršnjacima iz Poljske i njihovom učiteljicom Edytom Smółkowskom. S druge strane, učenici 8.c razreda povezali su se s učenicima iz Bangladeša i njihovom učiteljicom Raihanom Haque, dok su učenici 8.d razreda ostvarili kontakt s učenicima iz Poljske i njihovom učiteljicom Edytom Smółkowskom te s učenicima iz Vijetnama i njihovom učiteljicom Minh Thùy Phạm Thị.

Sve je započelo igrom Mystery Skype, koja pruža priliku učenicima da se povežu s vršnjacima iz cijelog svijeta. Kroz igru, učenici postavljaju pitanja na koja se može odgovoriti s „da“ ili „ne“, s ciljem otkrivanja lokacije svojih gostiju. Ova igra predstavlja izvanredan način za primjenu kritičkog razmišljanja i vještina suradnje u učionici.

Učenici su pokazali veliki entuzijazam i angažman tijekom ovog događaja, što je potvrdilo važnost ovakvih inicijativa za poticanje globalne suradnje i međukulturalnog razumijevanja. Skype-a-thon je bio iznimno koristan i zabavan, a učenici jedva čekaju sljedeću priliku za povezivanje i učenje s vršnjacima iz različitih dijelova svijeta.