Učenje bez granica: Kako naši učenici istražuju svijet
Autor: Alenka Taslak, 13. 12. 2023.

13. prosinca 2023. godine učiteljica Alenka Taslak i učenici 5.c razreda naše škole imali su još jednu priliku za iskustveno učenje putem Skype-a. Povezali su se s učiteljicom engleskog jezika iz Vijetnama, Minh Thùy Phạm Thị, i njenim odraslim polaznicima tečaja engleskoga jezika. Ovaj interaktivni sat ostavio je pozitivan dojam na sve sudionike te je našim učenicima omogućio da prošire svoje horizonte, razmjene iskustva i nauče nešto novo o kulturi i jeziku.

Naša avantura započela je s poznatom igrom, “Mystery Skype”. Učenici su postavljali pitanja polaznicima tečaja iz Vijetnama kako bi otkrili njihovu lokaciju. Polaznici tečaja su također postavljali pitanja našim učenicima. Ovo je bila izvrsna prilika za primjenu znanja engleskog jezika i razvijanje komunikacijskih vještima. Naši učenici su postavljali pitanja poput: „Are you from Asia?“, „Does your country border China?“ Također su pokazali razumijevanje postavljenih pitanja te polaznicima tečaja iz Vijetnama odgovarali na njih. Kroz ovu igru, učenici su naučili kako postavljati precizna pitanja i koristiti jezik kako bi otkrili informacije.

Nakon Mystery Skype-a, uslijedio je opušteni razgovor o svakodnevnim običajima: o školi, obitelji, hrani i tradicijama. Ova razmjena iskustava omogućila je učenicima da shvate kako se život razlikuje u različitim dijelovima svijeta te potaknula osjećaj međusobnog poštovanja i razumijevanja.

Kako bi dodatno obogatili svoje znanje, učenici su učili kratke izreke i pozdrave na vijetnamskom jeziku. Učiteljica iz Vijetnama podijelila je s nama nekoliko korisnih fraza, a mi smo polaznike tečaja naučili naše pozdrave. Ovo je bio sjajan način da se upoznamo s jezikom i kulturom jedni drugih.

Ovaj interaktivni sat bio je nevjerojatno iskustvo za naše učenike. Povezivanje s polaznicima tečaja iz Vijetnama omogućilo im je da razviju jezične vještine, nauče iz prve ruke o drugoj kulturi i stvore trajne uspomene. Naši su učenici pokazali veliko zanimanje i entuzijazam tijekom cijelog sata. Ovo iskustvo je potvrdilo da je učenje jezika i kultura puno više od lekcija iz udžbenika. To je putovanje koje nas obogaćuje i povezuje sa širom zajednicom globalnih građana. Skupa smo otkrili da je svijet veliko mjesto i kada se povežemo, postajemo dio nečega još većeg i ljepšeg. Veselimo se novim prilikama u budućnosti!