« Svibanj 2024 »

Međunarodni dan točkica 2022.
Autor: Alenka Taslak, 19. 9. 2022.

U našoj smo školi 15. rujna 2022. godine po prvi puta obilježili Međunarodni dan točkica na županijskoj razini!

U našoj smo školi 15. rujna po prvi puta i na županijskoj razini obilježili Međunarodni dan točkica, globalnu proslavu kreativnosti, hrabrosti i suradnje. Zajedno s učiteljicom Ksenijom Rumorom iz Osnovne škole Franje Krežme, Osijek, učiteljicom Ivanom Hrastović Mandarić iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“, Đakovo te učiteljicom Patricijom Hercog iz Osnovne škole Hinka Juhna Podgorač učiteljica Alenka Taslak kreirala je grupu u Microsoftovom alatu Flip gdje su snimljene, dokumentirane i podijeljene aktivnosti kojima se obilježio Međunarodni dan točkica.

Učiteljica Alenka Taslak na satu razrednika i na satovima engleskoga jezika s učenicima je pogledala videozapis u kojem su prikazane stranice knjige Petera H. Reynoldsa „The Dot“ (Točka). Pregledavajući stranice knjige, učenici su slušali izvornog govornika kako čita spomenutu knjigu. Nakon toga poslušali su pjesmu „The Dot“ te su se kreativno izražavali crtajući različite crteže tehnikom točkanja i govorili o svojim stavovima i uvjerenjima, prednostima i nedostacima, mogućnostima i ograničenjima. Tijekom razgovora učenici su nastojali prevladati svoje nedostatke i stjecati realnu sliku o sebi.

U četvrtak (15.9.2022.) u 19 sati navečer učenici i učiteljica su se preko aplikacije MS Teams priključili videoprijenosu uživo iz Muzeja umjetnosti Metropolitan u New Yorku gdje su imali priliku poslušati autora i ilustratora knjige „The Dot“ Petera H. Reynoldsa i njegovog brata blizanca Paula A. Reynoldsa. Na kraju videoprijenosa po prvi je put izveden mjuzikl Dot Dot Dot čija se premijera planira za jesen 2023. godine.

Međunarodni dan točkica ohrabruje ljude da razviju svoju kreativnost. Ovaj događaj je inspiriran knjigom za djecu „The Dot“ Petera H. Reynoldsa u kojoj brižna učiteljica ohrabruje učenicu Vashti koja misli da ne može crtati. Učiteljica je potakne da vjeruje u svoje sposobnosti time što će „ostaviti svoj trag“ („make your mark“). Razvoj Vashtijine kreativnosti počinje jednostavnim crtežom jedne točkice. Vashti stekne samopouzdanje i hrabrost za daljnjim razvijanjem svojih jakih strana. Na taj način otkriva svoje sposobnosti i ne samo da ih dijeli s drugima nego i potiče druge da i oni razviju svoje jake strane. Tako su i naši učenici započeli svoje crteže jednom točkicom i prepustili se da ih flomasteri odvedu u kreativan svijet stvaranja.

Inspiracija se nastavlja svake godine 15. rujna kada se obilježava Međunarodni dan točkica. Jednostavna priča iz dječje knjige ostavlja svoj trag na poučavanje i učenje u cijelome svijetu s obzirom da ljudi svih godina ponovo otkrivaju snagu i potencijal kreativnosti u svemu što rade.

Video uratke naših učenika možete pogledati:

- u međunarodnoj grupi „How Do You Celebrate International Dot Day?“  na poveznici   https://flip.com/cf0ceacd  (nakon otvaranja poveznice potrebna je registracija gmailom).

- u grupi na županijskoj razini „International Dot Day“ na poveznici https://flip.com/15927f3a   (nakon otvaranja poveznice potrebna registracija gmailom)