« Svibanj 2024 »

U našoj školi obilježen Međunarodni dan bijelog štapa
Autor: Alenka Taslak, 21. 10. 2022.

Učenici naše škole su od 10. listopada 2022. do 20. listopada 2022. obilježili Međunarodni dan bijelog štapa na županijskoj razini. Upoznali su se s Brailleovim pismom, napisali svoje ime na brajici, opipali predmet s povezom na očima, hodali pomoću štapa za slijepe osobe također s povezom na očima, pogledali kratak film o psu vodiču, izradili Kahoot kviz s pitanjima o prepoznavanju abecede na brajici, ugostili bivšeg učenika naše škole, Bornu Bela, kako bi iz prve ruke čuli iskustva slijepe osobe, u Microsoftovom web alatu Flip izradili grupu u kojoj su razmjenjivali svoja iskustva kao oblik suradnje s još tri osnovne škole iz Slavonije te se s učenicima tih škola povezali video pozivima pomoću platforme za komunikaciju i suradnju Microsoft Teams.

Međunarodni dan bijelog štapa, odnosno Dan slijepih i slabovidnih osoba, obilježava se svake godine 15. listopada. U našoj su školi i ove godine od 10. do 20. listopada s učenicima provedene različite aktivnosti. Učiteljica Alenka Taslak iz Osnovne škole Dore Pejačević Našice, učiteljica Ivana Hrastović Mandarić iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“, Đakovo, učiteljica Ksenija Rumora iz Osnovne škole Franje Krežme, Osijek te učiteljica Patricija Hercog iz Osnovne škole Hinka Juhna, Podgorač,  pripremile su, sudjelovale i organizirale javne online događaje na županijskoj razini.

Aktivnosti su započele tako što su učenici sedmih i osmih razreda naše škole na satovima razrednika i na satovima engleskoga jezika proučavali Brailleovo pismo, pisali svoja imena na brajici te izrađivali Kahoot kviz za druge učenike u kojemu učenici trebaju prepoznati slova na brajici. Učenici su također pogledali film o psu vodiču i o pravilnom korištenju štapa za slijepe osobe. Nakon gledanja filma učenici su razgovarali o svojim dojmovima.

13. listopada 2022. na sat razrednika 7.c razreda u goste nam je došao naš bivši učenik Borna Bela, slijepi dječak koji sada pohađa treći razred Ekonomske škole u Našicama. Borna je došao u pratnji majke, gospođe Tatjane Bela, predsjednice Udruge slijepih Našice i u pratnji tiflopedagoginje Ane Radačić iz COO „Vinko Bek“ koja prati Bornu u školovanju. Tako su učenici 7.c razreda mogli saznati više informacija o zanimanju tiflopedagog.

Nakon predstavljanja Borna nas je uveo u svijet brajice. Saznali smo da je Brailleovo pismo počeo koristiti kao petogodišnjak, a sa sedam godina je naučio englesko Brailleovo pismo. Na Prontu, pisaćem stroju za slijepe, nam je i demonstrirao kako se piše na brajici. Borna nam je pokazao i brajev redak te kako piše zadaću na laptopu, kako sluša glazbu i šalje poruke na mobitelu prilagođenom za slijepe osobe. Najhrabriji su probali hodati s povezom na očima pomoću štapa za slijepe osobe.

Borna je za svakoga učenika pripremio ime napisano na Brajici i podvučeno kontur pastom koju smo koristili za izradu slikovnih kartica za učenje engleskoga jezika kada je Borna pohađao niže razrede naše škole. Borna nas je također počastio punjenim lepinjama i sokom.

Bilo je ovo jako zanimljivo druženje. Naučili smo da su slijepe osobe i osobe s oštećenjem vida aktivni i ravnopravni članovi zajednice te da i mi možemo pomoći u stvaranju tolerantnoga društva.

Putem video poziva u platformi Microsoft Teams događaju su se pridružili i učenici iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“ iz Đakova koji su za Bornu imali pregršt zanimljivih pitanja.

20. listopada 2022. učenici 7.c razreda su video pozivom pomoću platforme Microsoft Teams svoja iskustva razmijenili s učenicima 6.b razreda iz Osnovne škole Franje Krežme iz Osijeka. Na kraju poziva su svi učenici odigrali Kahoot kviz u poznavanju Brailleovog pisma.

Predsjednicu Udruge slijepih Našice, Tatjanu Bela, zamolili smo da u Microsoftovom web alatu snimi kratak video o radu Udruge. Borna je također snimio par kratkih videa u kojima nam pokazuje kako piše zadaću i kako provodi svoje slobodno vrijeme. Aktivni član udruge, gospodin Rolando Butković, u videu nam je ispričao svoja iskustva prije i nakon gubitka vida. Saznali smo da je gospodin Butković autor mnogih pjesama te nam je tako postao pozitivan uzor.

Gledanjem, slušanjem i proživljavanjem informacija iz prve ruke te provođenjem aktivnosti tijekom kojih učenici osobno proživljavaju poznate situacije na drugačiji način postiže se puno snažniji efekt prihvaćanja osoba koje se razlikuju od ostalih te uključivanjem takvih osoba u naše svakodnevne aktivnosti razvijamo empatiju.

Sva iskustva, informacije i aktivnosti dokumentirane su na Microsoftovoj web platformi Flip koja njeguje zabavno i poticajno okružje za društveno učenje. Izrađeno je oko 40 video uradaka koji su podijeljeni na županijskoj razini, a možete ih pogledati na poveznici https://flip.com/36a8959c (nakon otvaranja poveznice potrebna je registracija gmailom).