« Svibanj 2024 »

Europski tjedan programiranja
Autor: Alenka Taslak, 25. 10. 2022.

Od 8. do 23. listopada 2022., po deseti put zaredom, održao se Code Week – Europski tjedan programiranja. Ova društvena inicijativa je prvi puta pokrenuta 2013. godine od strane Mladih savjetnika za Digitalnu agendu Europe (eng. Young Advisors for the Digital Agenda Europe). Europska komisija podupire Europski tjedan programiranja u okviru svoje strategije za jedinstveno digitalno tržište. Na satovima engleskoga jezika učenici su na zabavan način sudjelovali u aktivnostima kodiranja uz boje „Animals from the Zoo“.

Cilj inicijative Europskog tjedna programiranja je promicati računalno razmišljanje i aktivnosti vezane uz kodiranje, realizirati ideje pomoću kodiranja, približiti programiranje te povezati motivirane osobe u istraživanju i proučavanju našeg digitalnog svijeta.

Kodiranje je spoj računalnog razmišljanja, rješavanja problema, kritičkog promišljanja, logičkog načina razmišljanja, timskog rada i kreativnosti. U školama se provodi kako bi se potakla primjena inovacije u obrazovanju, kako bi se svim učenicima dala mogućnost da naprave prvi korak u kreiranju digitalnih sadržaja i kako bi ih se ohrabrilo da bolje razumiju svijet oko sebe koji se brzo mijenja.

Učiteljica Alenka Taslak sudjelovala je u masovnom otvorenom online tečaju EU Code Week Bootcamp 2022 i tako naučila više o računalnom razmišljanju, programiranju, kodiranju i aktivnostima Europskog tjedna programiranja. Svoje znanje je prenijela učenicima koji su sudjelovali u, kako sami kažu, zabavnim i opuštajućim aktivnostima kodiranja uz boje „Animals from the Zoo“ zajedno s vršnjacima iz Rumunjske, Mađarske, Poljske, Grčke, Makedonije, Portugala, Moldavije, Turske, Italije i Azerbajdžana. S obzirom na to da smo kroz igru puno naučili, veselimo se novim aktivnostima u sklopu Europskog tjedna programiranja iduće školske godine.