Svjetski dan zaštite okoliša
Autor: Alenka Taslak, 5. 6. 2023.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu. Ove godine slogan je #BeatPlasticPollution kojim se želi naglasiti koliko su upravo postupci ljudi bitni u rješavanju problema onečišćenja plastikom.

Svjetski dan zaštite okoliša prvi puta se obilježio 1974. godine u američkom gradu Spokane svjetskim sajmom posvećenim okolišu. Sajam je trajao šest mjeseci, a slogan je bio „Samo jedna Zemlja“. Svake  godine je druga država domaćin glavne proslave. Do sada je 25 različitih zemalja imalo tu priliku. Ove godine domaćin je Obala Bjelokosti.

Na satu engleskoga jezika i na satu razrednika učenici 8.b i 7. c razreda su s učiteljicom Alenkom Taslak pogledali kratke edukativne video sadržaje o obilježavanju Svjetskog dana zaštite okoliša. Saznali su kako se svih ovih godina taj dan obilježavao, koji je slogan ove godine te koji se koraci predlažu za očuvanje okoliša. Učenici su također pročitali praktični vodič kako pobijediti zagađenje plastikom te se međusobno uključili u raspravu o svojim iskustvima korištenja plastike u kućanstvu i u školi. Predložili su načine na koje se može smanjiti korištenje plastike i kako je na kreativne načine reciklirati te tako pomoći u očuvanju okoliša. Učenici su također uredili razredni pano i pano u holu škole kako bi podigli svijest ostalih učenika, djelatnika i posjetitelja škole o štetnom utjecaju plastike te istaknuli važnost očuvanja okoliša.