« Svibanj 2024 »

Europski dan jezika 2021.
Autor: Alenka Taslak, 27. 9. 2021.

Učenici i učitelji naše škole sudjelovali su u mnogobrojnim aktivnostima u našoj školi i našem gradu povodom Europskog dana jezika te tako na dojmljiv način obilježili i proslavili jezičnu i kulturnu raznolikost.

Od 20.9. do 24.9.2021. učenici naše škole obilježili su Europski dan jezika. Aktivnosti su provodili učitelji Aktiva društvene grupe predmeta tijekom nastave. Učiteljica Ivana Bekavac je tijekom izvannastavne aktivnosti promicala turski jezik te je s učenicima pripremila i kratku dramatizaciju. Na satovima glazbene kulture učenici su s učiteljicom Mirjanom Šutalo Vulić zapjevali pjesmu „Hej, hello, bon jour, guten Tag!“. Učiteljica Kristina Fedor je sa svojim učenicima uvježbala pozdrave na slovačkom jeziku. Učenici su na izvannastavnoj aktivnosti s učiteljicom Danijelom Horvat pisali svoja imena na glagoljici. Na satovima engleskoga i njemačkoga jezika učenici su crtali zastave i nacionalne cvjetove europskih država te pisali pozdrave na različitim europskim jezicima. Također su učili „lažne parove“, izrađivali mini rječnik germanizama u hrvatskom jeziku te sastavili kraći popis sličnih riječi u engleskom i njemačkom jeziku. Učenici i učiteljica Alenka Taslak snimili su navedene aktivnosti i kraće dramatizacije u Microsoftovom web alatu Flipgrid te su svoje snimke razmjenjivali s učenicima iz Osnovne škole Franje Krežme, Osijek i učenicima iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“, Đakovo. Također su u holu škole postavili pano kako bi o Europskom danu jezika informirali što više učitelja, učenika i posjetitelja škole.

U subotu, 25. rujna 2021., od 9.00 do 12.00 sati u centru Našica učenici naše škole zajedno s učiteljicama Alenkom Taslak, Mirjanom Šutalo Vulić, Danijelom Horvat i Sanjom Portnar obilježili su 20. obljetnicu Europskog dana jezika na županijskoj razini. Europski dan jezika se obilježava 26. rujna, još od 2001., na inicijativu Vijeća Europe, a u suradnji s Europskom komisijom. Uz učiteljice iz naše škole aktivnosti na Trgu dr. Franje Tuđmana organizirale su i učiteljice Snježana Krištofik Juranić i Mirela Rukavina Sabo (profesorice iz Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice). U aktivnostima su također sudjelovali: Monika Sobodić, Perka Gabajček, Ana Marošević (profesorice iz Osnovne škole kralja Tomislava, Našice), Branka Kandžera, Snježana Kubala, Silvija Knežević, Irena Dujmović (profesorice iz Osnovne škole Ivana Brnjika Slovaka, Jelisavac), Anđelko Cvjetović, Ivan Hajek,  Kristina Novak, Barbara Bošnjak, Marija Božičanin, Mirjana Rajić, Adrijana Rajić (profesori i profesorice iz Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice), Ksenija Rumora (profesorica iz Osnovne škole Franje Krežme, Osijek), Sanja Lišnjić, Ivana Hrastović Mandarić (profesorice iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“, Đakovo), Ana Keglević Blažević (profesorica, Filozofski fakultet Osijek) i doc.dr.sc. Stephanie Jug (Filozofski fakultet Osijek). Video pozivom svoj jezik i svoju kulturu predstavili su nam gosti: Anna Dyagileva-Tkachuk (profesorica iz Rusije) i Kostas Mavraganis (profesor s Cipra). Sve aktivnosti su se odvijale uz potporu Grada Našica i gradonačelnika Krešimira Kašube.

U priloženom programu možete pogledati popis predavanja, izložbi, dramskih, likovnih, glazbenih i jezičnih radionica koje su se održavale u našem gradu, a na priloženim fotografijama možete vidjeti koliko su navedene aktivnosti bile zanimljive. Nadamo se da ćemo sljedeće godine organizirati još više radionica u suradnji s još većim brojem škola.

Obiljezavanje_EDJ_program.docx (2.12 MB)
dan-jezika13.jpg (231.37 KB)